۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار
  • شناسه : 4382
  • ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۵:۴۵
  • 194 بازدید
  • ارسال توسط :
همایش انجمن معتادان گمنام (NA)  راهی جهت تحقق رویای بهبودی از اعتیاد در فرهنگسرای بوستان ولایت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان فردیس با حضور مسئولین  برگزار شد.

همایش انجمن معتادان گمنام (NA) راهی جهت تحقق رویای بهبودی از اعتیاد در فرهنگسرای بوستان ولایت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان فردیس با حضور مسئولین برگزار شد.

بار دیگر اعضای در حال بهبودی انجمن معتادان گمنام در فرهنگسرای بوستان ولایت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان فردیس  گردهم آمدند تا با برپایی جشنی معنوی، شکرانه سلامتی و بهبودی خود را با دستانی گره کرده رو به آسمان فریاد کنند. به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان فردیس : درهای سالن شهید […]

بار دیگر اعضای در حال بهبودی انجمن معتادان گمنام در فرهنگسرای بوستان ولایت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان فردیس  گردهم آمدند تا با برپایی جشنی معنوی، شکرانه سلامتی و بهبودی خود را با دستانی گره کرده رو به آسمان فریاد کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان فردیس : درهای سالن شهید اسدی بوستان ولایت  به روی معتادانی که حالا رهایی از اعتیاد فعال و زندگی بدون مواد مخدر را تجربه می‌کنند، باز شد تا  در همایش«عشق بدون مرز و شرط» شرکت کنند.انجمن معتادان گمنام، که به NA -Narcotics Anonymous نیز شهرت یافته، انجمنی است جهانی که در ۱۲۷ کشور جهان حدود دو میلیون معتاد در حال بهبودی را پوشش می‌دهد.درایران نیز تعداد اعضای این انجمن بطور تقریبی ۳۵۰ هزار نفر اعلام شده که این تعداد در طول هفته بهبودی خود را در قالب ۳۴۰۰ گروه و بیش از ۱۶هزارجلسه بهبودی، دنبال‌ می‌کنند.تنها شرط عضویت در این انجمن، تمایل به قطع مصرف مواد مخدر است. هدف اصلی این انجمن رساندن پیام بهبودی به معتادی است که از اعتیاد خود در رنج و عذاب است.

کارشناس این انجمن  می‌گوید: براساس اصول NA هر کس که مایل باشد بدون در نظرگرفتن سن، مذهب، نژاد و جنسیت می‌تواند به این انجمن بپیوندد . برای ما مهم نیست که یک عضو چه چیز و چقدر مصرف کرده و یا آنرا از چه کسی و از کجا خریده است. کارهائی که در گذشته کرده و یا دارائی و نداری‌اش برای ما بی تفاوت است . تنها چیزی که برای انجمن اهمیت دارد، این است که یک عضو می خواهد در مورد مشکلاتش چگونه رفتار کند و ما چطور می توانیم به او کمک کنیم. روش اصلی بهبودی و باور این برنامه  “ارزش درمانی کمک یک معتاد به معتاد دیگر” است. اعضا با صحبت کردن درباره تجربیات و بهبودیشان از مصرف موادمخدر در جلسات مشارکت می‌کنند. جلسات NA در مکانی که توسط گروه اجاره شده است برگزار و توسط اعضای خود انجمن اداره می‌‌شود و هزینه برگزاری جلسات NA و سایر خدمات به طور کامل از کمک‌های داوطلبانه اعضا در حال بهبودی و فروش نشریات به خود اعضا تأمین می‌شود و انجمن هیچ‌گونه کمک مالی خارج از انجمن را نمی‌پذیرد. اکثر جلسات NA به صورت مرتب و هفتگی در زمان و مکان معین برگزار می شود.

وی گفت : در انجمن معتادان گمنام جلسات به ۲ صورت برگزار می‌شود:

۱- جلسات بسته که فقط مختص افراد معتاد است که در آن شرکت کرده و تجربه خود را از بهبودی در اختیار اعضای تازه‌وارد قرار می‌دهند.

۲- جلسات باز که شرکت برای عموم در آن آزاد و یکی از اهداف برگزاری این جلسه معرفی انجمن و چگونگی کارکرد برنامه معتادان گمنام به عموم جامعه است.

اعضای انجمن معتادان گمنام چه کسانی هستند؟

هر فردی که مایل باشد مصرف موادمخدر را قطع کند می‌تواند عضو انجمن معتادان گمنام شود و تمرکز انجمن معتادان گمنام بر روی بیماری اعتیاد است نه ماده مخدر خاصی.

روش بهبودی در معتادان گمنام بر مبنای ارزش درمانی کمک یک معتاد به معتاد دیگر است که اعضای قدیمی‌تر که به «راهنما» معروف هستند به طور فردی، تجربه بهبودی خود را با اعضای جدیدتر که موسوم به «رهجو» هستند به صورت کاملا رایگان در میان می‌گذارند.

هسته اصلی برنامه انجمن معتادان گمنام، رهنمودهایی به نام ۱۲ قدم است که اعضا را با اصول روحانی مانند: صداقت، تمایل، روشن‌بینی، ایمان، فروتنی، سپاسگزاری، قدرشناسی، شکرگزاری، دعا و مراقبه، تسلیم در مقابل خواست و اراده خداوند، مشورت و تعهد، بخشش، ایثار، صبر و گذشت و… آشنا می‌کند تا به صورت مداوم در جهت رسیدن به بهبودی در زندگی روزانه خود از آنها استفاده کنند.

گمنامی در انجمن معتادان گمنام چیست؟

گمنامی در انجمن معتادان گمنام یک اصل اساسی در فرایند بهبودی معتادان است. در این انجمن اعضا فارغ از هویت شخصی شامل: شغل، سمت و دارایی، مدرک تحصیلی، مقام‌های اجتماعی و… در جلسات شرکت می‌کنند. همه اعضا در قالب یک گروه با یکدیگر مساوی هستند و هیچ عضوی نسبت به عضو دیگر برتری ندارد. “اصل گمنامی” به معتادی که قصد دارد برای نخستین‌بار در جلسات شرکت کند، کمک می‌کند تا احساس امنیت کرده و همچنین فضایی یکسان و برابر را در جلسات بهبودی برای همه اعضا ایجاد می‌کند تا آنها با هر پیشینه‌ای، نسبت به دیگر شرکت‌کنندگان انجمن، امتیازی نداشته باشند.

یکی ازسخنرانان این همایش  گفت:  «ما به دلایل زیادی به هم وصل هستیم. مهمترین و اصلی ترین آن بیماری اعتیاد است. من در زمانی که مواد مخدر مصرف می‌کردم بسیارعصبانی و بدجنس بودم به همین خاطر کسی پذیرای من نبود. اما با پیوستن به انجمن به مرور شخصیت، منش، رفتار و حتی حرف زدن من تغییر کرد.

در این همایش دو ساعته ، مسئولین ادارات و  آقای علیرضا صیاد معاون سیاسی، امنیتی واجتماعی فرمانداری و نهادهای مختلف حضور داشتند.

انجمن معتادان گمنام نهادی غیردولتی و خودجوش از بطن خود جامعه که در سال ۱۹۵۳ میلادی در خارج از کشور فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۶۹ وارد ایران شد و اکنون در بیش از ۱۳۰ کشور در حال نجات معتادان از چنگال اعتیاد می باشد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*